Oprava displeja na smartfóne: Ako sa vyhnúť drahým opravám?

  • 28. Januára 2023

untitled-3

V dnešnej dobe je funkčný smartfón už takmer nevyhnutnosť. Je to dôležité zariadenie pre každodenný život, pretože nám pomáha komunikovať, pracovať, a v neposlednom rade aj zabávať sa, či skrátiť dlhé chvíle. Avšak, ako každé elektronické zariadenie, aj smartfóny môžu mať svoje problémy. Jedným z najčastejších problémov je poškodenie displeja.

Poškodenie displeja na smartfónoch môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi:

  • pádom
  • nárazom
  • vlhkosťou
  • nečistotami ktoré do zariadenia vnikli
  • nafúknutím batérie ktorá následne displej odtláča a spôsobuje problémy s reakciou na dotyk (odborne: ghost touch - telefón sám kliká).

Toto poškodenie je veľmi frustrujúce, pretože displej je jedným z najdôležitejších súčastí vášho zariadenia a jeho funkčnosť ovplyvňuje správanie celého telefónu. Keď sa vám takto poškodí displej, môžete sa rozhodnúť pre opravu v oficiálnom autorizovanom servise danej značky, avšak takáto oprava je drahá a môže byť aj časovo náročná. Našťastie existujú aj ďalšie možnosti opravy, ako napríklad neautorizované servisy alebo dokonca svojpomocná oprava.

Pozor na nekvalitné servisy

Neautorizované servisy sú lacnejšie ako oficiálne servisy, avšak buďte pri nich opatrní, pretože nie všetky sú kvalitné. Predtým, ako sa rozhodnete pre opravu v takomto servise, skontrolujte si referencie a skúsenosti iných zákazníkov, v rozhodovaní vám taktiež môže napomôcť celkový dojem z jeho firemnej identity, vzhľad webových stránok či sociálnych sietí a pod. Vždy je potrebné aby ste svoj telefón zverili do rúk odborníkom, a ľudom ktorí rozumejú tomu čo robia.

Svojpomocná oprava je niekedy príliš náročná

Pokiaľ sa rozhodnete si smartfón opraviť svojpomocne, môžete sa veľmi ľahko popáliť. Telefóny sú čím ďalej tým viac zložité a ich oprava sa teda exponenciálne sťažuje každým novým modelom. Množstvo modelov už teraz používa rôzne vlastné riešenia pre zablokovanie rozoberania zariadenia tretím stranám – ako napríklad skrutky rôznych komplikovaných tvarov, či technológie a postupy ktoré je nutné dodržať pri jednotlivých typoch opráv. Na internete v dnešnej dobe existuje veľa návodov a tutoriálov, ktoré Vám môžu pomôcť, no vždy je len na ich tvorcoch, ako dobre a správne ukážu daný úkon, a či ho pre jednoduchosť radšej niekedy úplne nepreskočia. Práve toto môžu byť veľmi dôležité drobnosti, ktoré neboli správne ukázané a vysvetlené na videu, a v realite spôsobia ešte viac škody.

Prevencia je dôležitá

Samozrejme, najjednoduchšie je displej od začiatku chrániť ochranným sklom. V minulosti boli populárne fólie, ktoré sa však dnes pre zložitosť aplikácie a absenciu ochrany pred pádmi už takmer nepoužívajú. Najpopulárnejšie sú klasické tvrdené 9H sklá, no v poslednej dobe začínajú do popredia prechádzať aj rôzne „hybrid“ typy skiel, ktoré majú vlastnosti kombinácie fólie a skla. To znamená, že sklo by pri páde nemalo prasknúť (tak ako to robí bežné tvrdené sklo), miesto toho materiál náraz absorbuje a vytvorí sa na ňom len malé poškodenie ktoré pri bežnom používaní nevyrušuje, a nešíri sa ďalej. Vhodnou ochranou sú taktiež aj obaly, ktoré náraz stlmia a prenesú do väčšej plochy.

Vždy teda treba nájsť zlatú strednú cestu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám, a rozpočtu. Autorizované servisy síce sú zárukou kvality, no niektoré ceny opráv u nich prevyšujú zostatkovú hodnotu celého telefónu. Svojpomocná oprava je v dnešnej dobe bez správneho náradia a vedomostí už veľakrát nemožná. Preto najlepšie čo môžete urobiť, je telefón čo najviac chrániť, pokým nie je rozbitý, avšak keď už na to príde, sme tu pre Vás.

mobilflex.