Slabá batéria v iPhone: Ako predĺžiť výdrž?

  • 4. Februára 2023

untitled-2

 

V dnešnej dobe je iPhone neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Avšak, s tým, ako často a intenzívne používame naše zariadenia, môže dôjsť k problémom s výdržou batérie. Ak sa aj vám stáva, že váš iPhone sa vybíja rýchlejšie, ako by ste chceli, nezúfajte.

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste aj z takejto batérie vyťažili maximum:

  • Vypnite nepotrebné funkcie: Jednoznačne najväčšiu spotrebu batérie spomedzi funkcií telefónu spôsobujú mobilné dáta. Pri slabej batérií sa ich pokúste vypnúť a zapínať len v prípade potreby a v momente keď telefón používate. Taktiež funkcie ako Bluetooth, Wi-Fi, aj lokalizačné služby môžu výrazne ovplyvniť výdrž batérie. Ak ich nepotrebujete, vypnite ich.
  • Optimalizujte nastavenia jasu: Modely X, XS, a 11 Pro a vyššie využívajú OLED technológiu displeja. To znamená že displej nie je podsvietený globálne ale každý pixel v displeji vyžaruje svoje vlastné svetlo. Pokiaľ sa teda pokúsite pri používaní telefónu „vypnúť“ čo najviac pixelov, výdrž sa značne predĺži. Toto je možné docieliť napríklad tmavým režimom, pri ktorom sa zobrazované biele prázdne miesta zmenia na čierne – teda pixely sa vypnú. Platí to však len pre modely s OLED displejom, modely ako XR a 11 využívajú LCD, na výdrž batérie pri nich toto nastavenie nemá efekt. Jasný displej taktiež znamená väčšiu spotrebu energie. Znížte jas na minimum a využívajte automatické nastavenie jasu.
  • Vypnite dynamické pozadie: Dynamické pozadie môže tiež ovplyvniť výdrž batérie. Vyberte si statické pozadie a ušetríte značné množstvo energie.
  • Zmeňte frekvenciu aktualizácie e-mailov: Ak chcete znížiť spotrebu energie, zmeňte frekvenciu aktualizácie e-mailov na najnižšiu možnú hodnotu. Toto nie je až tak podstatný krok pre výdrž batérie, no napriek tomu sme ho tu zahrnuli, pretože je to vec na ktorú mnoho ľudí zabúda. 
  • Vyberte si efektívne aplikácie: Osviežovanie niektorých aplikácii na pozadí je nepotrebné. Vyberte si teda v nastaveniach osviežovanie len pre také aplikácie, ktoré sú pre vás dôležité. Taktiež povoľte posielanie notifikácií len z dôležitých aplikácií.

Výmena batérie 

Ak ani tieto kroky neprinesú požadovaný výsledok, môže byť potrebné vymeniť batériu. Samozrejme, každý telefón je využívaný v iných podmienkach a teda nie je možné vyvodiť presný návod ktorý by definoval kedy je batériu potrebné vymeniť, no štandardne je batériu vhodné vymeniť pokiaľ je jej zdravie pod hodnotou 75%.

Veľmi stará batéria môže v skutočnosti narobiť oveľa viac škody ako len zníženú výdrž. Takáto batéria sa časom nafúkne a začne tlačiť na displej alebo iné dôležité komponenty vnútri telefónu. To môže spôsobiť že z jednej relatívne lacnej výmeny batérie sa cena opravy vyšplhá na oveľa vyššiu sumu, kvôli poškodeniu ostatných komponentov vplyvom jej nafúknutia. Ak sa Vám takto batéria nafúkne, je potrebné ju ihneď vymeniť a správne „zneškodniť“. Taktiež, staré batérie často nie je možné znova nabiť. Je vhodné telefón často nenechávať vybiť pod 10%, pretože keď pri 1% zistíte, že telefón sa nenabíja, už nie je moc času na diagnostikovanie príčiny, telefón sa vybije a správa sa ako úplne nefunkčný. Naopak, nie je vhodné ani batériu nabíjať vždy na 100%, optimálna hodnota je okolo 40-60%.

Ďalšou nástrahou sú staré telefóny ktoré sú väčšinou „hodené v šuplíku“. Takéto telefóny sa väčšinou odkladajú vybité, prípadne sa časom samé vybijú a hodnota napätia batérie môže klesnúť až pod rizikovú hodnotu kedy dochádza ku poškodeniu, či až skratovaniu samotných článkov vnútri batérie. Po opätovnom nabití, už batéria nebude mať pôvodnú kapacitu, dokonca môže byť nebezpečná. Pokiaľ viete, že telefón nebudete dlhšiu dobu používať, nabite ho približne do polovice, to je optimálna hodnota na skladovanie batérie, priebežne ho potom skúste pri tejto hodnote aj udržiavať uskladnený – t.j. po čase dobíjať.

Veríme, že tieto informácie budú pre vás nápomocné a pomôžu vám udržať váš iPhone čo najdlhšie v dobrom stave, v prípade potreby výmeny batérie, či ďalších otázok, sme tu pre Vás.

mobilflex.